Jak zakończyć najem przed terminem?

Jesteś wynajmującym, ale z najemcą nie jest ci po drodze? Znalazłeś mieszkanie w lepszej okolicy i chciałbyś rozwiązać przed terminem dotychczasową umowę najmu? A może zastanawiasz się, czy i kiedy możliwe jest wcześniejsze zakończenie umowy najmu zawartej na czas oznaczony? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Terminy oraz sama możliwość wcześniejszego zakończenia umowy najmu zależne są od kilku zasadniczych kwestii, którymi są:

  • zawarcie umowy najmu na czas nieoznaczony, bądź oznaczony,
  • okresy, w jakich zgodnie z umową najmu powinna następować płatność czynszu,
  • dopuszczenie się naruszeń umowy najmu przez jej strony, bądź brak takich naruszeń.

Zanim przejdziemy do omawiana poszczególnych przypadków przedterminowego wypowiedzenia umowy najmu, wskazać należy że w każdym czasie oraz niezależnie od treści umowy i okoliczności, możliwe jest zakończenie najmu za porozumieniem stron. W treści takiego porozumienia strony mogą swobodnie określić datę, z którą umowa przestanie ich wiązać.

1. Umowa zawarta na czas nieoznaczony

W takim przypadku okresy wypowiedzenia są następujące:

  • gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego,
  • gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego,
  • gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód,
  • gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.

Pamiętajmy, że umowna zmiana ww. okresów nie jest możliwa. Wpisanie nawet w treści umowy krótszych terminów wypowiedzenia nie będzie prawnie skuteczne. W skrajnych przypadkach sąd może nawet stwierdzić, że do wypowiedzenia umowy nie doszło.

2. Umowa zawarta na czas oznaczony

Umowę najmu zawartą na czas oznaczony można wypowiedzieć wyłącznie w przypadkach oraz terminach w niej wskazanych. Wynika z tego, że:

  • w umowie takiej można swobodnie określić przyczyny wypowiedzenia oraz okres wypowiedzenia, nawet gdy jest on krótszy aniżeli w przypadku umów zawartych na czas oznaczony. Warto zatem zawrzeć w umowie co najmniej kilka przyczyn uzasadniających wcześniejsze jej rozwiązanie (np. zaleganie z płatnością czynszu, nie wykonanie remontów obciążających wynajmującego w określonym terminie, itp.),
  • jeżeli umowa nie przewiduje jej wcześniejszego rozwiązania, nie będzie to możliwe – poza przypadkami jej wypowiedzenia z uwagi na naruszenie warunków najmu.

3. Rozwiązanie umowy najmu z uwagi na jej naruszenie

Niezależnie od tego, czy umowa została zawarta na czas oznaczony, czy też nieoznaczony, w przypadku uchybienia jej postanowieniom, możliwe jest skorzystanie z dodatkowych przesłanek jej rozwiązania. I tak wynajmujący może rozwiązać umowę najmu:

  • najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu,
  • najemca używa nieruchomości w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób albo gdy rzecz zaniedbuje do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia,
  • najemca lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Najemca natomiast może rozwiązać umowę najmu przed terminem, jeżeli:

  • w chwili wydania najemcy nieruchomość miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, czyli ze skutkiem natychmiastowym,
  • wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

Jak widzimy, możliwości wypowiedzenia umowy najmu jest wiele. Stosowanie poszczególnych z nich wymaga jednakże dokładnej weryfikacji treści umowy oraz dopasowania okoliczności faktycznych do jednego z ww. przypadków.

Autor: Piotr Zwoliński Dyrektor Zarządzający Pepper House

Pepper House w liczbach (dane za rok 2023)

Liczba Klientów:

1 933

Sprzedanych nieruchomości za:

406 mln zł

Odbytych spotkań:

12 367

Nasi doradcy:

65

Kwota udzielonych kredytów:

240 mln zł

Pepper House jest nowoczesnym i kompleksowym biurem nieruchomości założonym przez praktyków rynku z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i finansów. Przedmiotem naszej działalności jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, a także ich zakup oraz sprzedaż na własny rachunek. Dzięki temu mamy gruntowną wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań Klientów oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Pośredniczymy w transakcjach zakupu, sprzedaży i wynajmu wszelkiego rodzaju nieruchomości na terenie Trójmiasta, Bydgoszczy, Torunia i okolic.

Ta witryna wykorzystuje Cookies czy rozumiesz, że jest to ok? Rozumiem