Zmiany w prawie nieruchomości w 2024 roku

Najbliższy rok przyniesie wiele istotnych zmian w przepisach prawnych dotyczących nieruchomości. Dotyczyć one będą m.in. umów deweloperskich, warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czy też użytkowania wieczystego. Jeśli chcesz być gotowy na te zmiany, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

1. Koniec patodeweloperki?

Polski ustawodawca postawił sobie za punkt honoru likwidację tzw. patodeweloperki, czy budowy bloków i lokali mieszkalnych w sposób naginający przepisy budowlane. Słynne na całą Polskę były m.in. kawalerki o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych, parkingi wyłącznie z miejscami dla inwalidów, itp. Część zmian mających ukrócić te praktyki została już wprowadzona, kolejne wejdą w życie 01 kwietnia 2024 roku. Nowelizacja rozporządzenia o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wprowadza m.in. następujące zmiany:
 zwiększono minimalną odległość budynku od granicy działki sąsiedzkiej. Po zmianie będzie ona wynosiła 5 m (obecnie 4 m) w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy, a także w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy,
 doprecyzowano także, iż odległość balkonu od granicy działki sąsiedniej nie będzie mogła być mniejsza niż 3 m, obecnie brak regulacji w tym zakresie,
 wprowadzono zapis, że miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych będą mogły stanowić nie więcej niż 6% ogólnej liczby miejsc, przy czym nie mniej niż 1 miejsce parkingowe,
 wprowadzono szczegółowe przepisy dotyczące placów zabaw dla dzieci i miejsc rekreacji, m.in. obszar biologicznie czynny takich miejsc nie będzie mógł być mniejszy nić 30%. Place zabaw natomiast będą musiały być nasłonecznione co najmniej przez 2 godziny, w przedziale 10-16, w minimum 50%,
 wprowadzono zasadę, iż lokal użytkowy w budynku będzie musiał posiadać powierzchnię co najmniej 25 m2. Od zasady tej będzie wszakże kilka wyjątków.

2. Ustawa deweloperska dla każdego

Obecnie obowiązująca ustawa deweloperska wprowadziła przepis przejściowy, zgodnie z którym dotychczasowe zasady były stosowane umów deweloperskich zawartych w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej (czyli w okresie od 01.07.2022 do 30.06.2024) w ramach danego przedsięwzięcia deweloperskiego i co do których po upływie 2 lat od dnia wejścia w życie nowej ustawy nie nastąpiło jeszcze przeniesienie prawa własności (czyli przeniesienie prawa własności nastąpi po 30.06.2024). Okres przejściowy kończy się zatem z upływem 30 czerwca 2024 roku.

3. Koniec użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców

Tylko do 24 sierpnia 2024 roku przedsiębiorcy będący użytkownikami wieczystymi nieruchomości mogą złożyć wniosek o przekształcenie tego prawa w prawo pełnej własności. Po złożeniu wniosku właściciel gruntu zawierać będzie umowę jego sprzedaży z dotychczasowym użytkownikiem wieczystym. Doprowadzi to do wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego. Cena sprzedaży wynosić będzie 20- lub 25-krotnością stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego w zależności od tego, kto był właścicielem gruntu (jednostka samorządu terytorialnego czy Skarb Państwa).

To tylko najważniejsze zmiany w prawie nieruchomości, które musimy mieć na uwadze w 2024 roku. O kolejnych będziemy informowali Państwa na bieżąco w naszych artykułach.

Autor: Piotr Zwoliński – Dyrektor Zarządzający Pepper House

Pepper House w liczbach (dane za rok 2023)

Liczba Klientów:

1 934

Sprzedanych nieruchomości za:

406 mln zł

Odbytych spotkań:

12 367

Nasi doradcy:

65

Kwota udzielonych kredytów:

240 mln zł

Pepper House jest nowoczesnym i kompleksowym biurem nieruchomości założonym przez praktyków rynku z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i finansów. Zmieniamy rynek nieruchomości już od 2013 roku. Przedmiotem naszej działalności jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (kupno, sprzedaż, wynajem), zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, pośrednictwo kredytowe oraz inwestycje deweloperskie. Mamy najlepszą wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań Klientów oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Działamy w woj. Pomorskim, Kujawsko-Pomorskim, Warmińsko-Mazurskim i Mazowieckim. Mamy też w ofercie nieruchomości zagraniczne (basen Morza Śródziemnego). Gorąco zapraszamy do kontaktu i/lub odwiedzenia nas bezpośrednio w naszych oddziałach w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy i Warszawie.