Ulga na pałacyk

Zastanawiasz się czym jest tzw. ulga na pałacyk. Nie wiesz, czy dotyczy tylko osób fizycznych czy też firm. Chciałbyś wiedzieć, czy osobno jest odliczenie na zakup zabytku, a osobno jeszcze na jego wykończenie? Szukasz informacji na temat tego, czy ulga obejmie zakup samodzielnego lokalu? Na te i inne pytania dotyczące ulgi na pałacyk znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Polski Ład wprowadził wiele rozwiązań, które okazały się dodatkowymi obciążeniami dla pracowników i przedsiębiorców. Pakiet zmian podatkowych ma jednak także rozwiązania korzystne dla podatników. Jedną z nich jest wspomniana już ulga na pałacyk. Pod tą, nieco ironiczną, nazwą kryje się ulga na zakup i remont zabytku.

Co konkretnie objęte jest ulgą na pałacyk?

Przedmiotowa ulga pozwala na odliczeniu od dochodu następujących wydatków:

  • 50% wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej przeznaczony na remonty budynku wpisanego do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków, bez limitu kwotowego,
  • 50% wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane poprawiające stan zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków, bez limitu kwotowego,
  • 50% wydatków na nabycie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub udziału w takim zabytku pod warunkiem, że podatnik poniósł na nieruchomość wydatki wspomniane w punkcie poprzednim (tj. wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub inne roboty budowlane), do kwoty stanowiącej iloczyn m2 danej nieruchomości i kwoty 500 zł, nie więcej jednak aniżeli 500.000 zł.

Ulgą objęte są zatem zabytki nieruchome. Przy czym, w dwóch pierwszych punktach dotyczy to wszystkich zabytków, czyli zarówno tych wpisanych do ewidencji zabytków, jak i do rejestru zabytków (do rejestru zabytków wpisywane są tylko cenniejsze dobra kultury). W odniesieniu natomiast do ostatniego punktu, to obejmuje on wyłącznie zabytki wpisane do rejestru zabytków. Każdy ze ww. trzech odpisów liczony jest odrębnie, a zatem – w zależności od okoliczności danego przypadku – można skorzystać z jednego, kilku albo wszystkich odliczeń od dochodu.

Co ważne, ostatnią ulgę możemy rozliczać aż przez okres sześciu lat. Jeżeli zatem kwota ulgi jest wyższa niż nasz dochód w danym roku podatkowym, będziemy uprawnieni do dalszego jej rozliczania także w kolejnych latach.

Dla kogo ulga jest przeznaczona?

Przedmiotowa ulga dostępna jest dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy. Z ulgi nie skorzystają jednak osoby prawne, spółki oraz inne podmioty opłacające podatek dochodowy od osób prawnych.

Czy ulga obejmuje tylko budynki?

Na wstępie wyjaśnić należy pojęcie samego zabytku nieruchomego. Są nim dzieła architektury i budownictwa, dzieła budownictwa obronnego, obiekty techniki (np. kopalnie, huty, elektrownie, zakłady przemysłowe). Ulga obejmuje zatem nie tylko słynne już pałace, czy kamienice mieszkalne.

Co więcej, ustawodawca nie tylko nie przewidział ograniczenia do nieruchomości budynkowych ale wprost wskazał, że ulga obejmuje także nabycie udziału w zabytku nieruchomym. Nie jest zatem wykluczone, że nabywając lokal w nieruchomości budynkowej wpisanej do rejestru zabytków będziemy także uprawnieni do skorzystania z przedmiotowej ulgi. Wszakże z lokalem związany jest udział w nieruchomości wspólnej. Niemniej, możliwych jest tu kilka sytuacji. Jeżeli lokal stanowi również zabytek, to ulgą zostanie objęta kwota całej transakcji (w zakresie wskazanym powyżej). W innym wypadku ulga może ograniczać się wyłącznie do udziału w nieruchomości wspólnej będącej zabytkiem.

Opisywana ulga z pewnością jest ciekawym rozwiązaniem dla osób posiadających lub zamierzających nabyć zabytki. Jest to jednak rozwiązanie nowe, które w polskim prawie podatkowym pojawiło się dopiero w styczniu 2022 roku. Warto zatem śledzić na bieżąco interpretacje podatkowe wydawane w sprawach związanych ze stosowaniem ulgi. Pozwoli to uniknąć ewentualnych trudności przy rozliczaniu ulgi.

Autor: Piotr Zwoliński Dyrektor Zarządzający Pepper House

Pepper House w liczbach (dane za rok 2023)

Liczba Klientów:

1 933

Sprzedanych nieruchomości za:

406 mln zł

Odbytych spotkań:

12 367

Nasi doradcy:

65

Kwota udzielonych kredytów:

240 mln zł

Pepper House jest nowoczesnym i kompleksowym biurem nieruchomości założonym przez praktyków rynku z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i finansów. Przedmiotem naszej działalności jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, a także ich zakup oraz sprzedaż na własny rachunek. Dzięki temu mamy gruntowną wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań Klientów oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Pośredniczymy w transakcjach zakupu, sprzedaży i wynajmu wszelkiego rodzaju nieruchomości na terenie Trójmiasta, Bydgoszczy, Torunia i okolic.

Ta witryna wykorzystuje Cookies czy rozumiesz, że jest to ok? Rozumiem