Kupno mieszkania: krok po kroku. To proste!

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, pójdziesz do banku po kredyt, wybierzesz mieszkanie, zaczniesz je urządzać i wprowadzisz się do niego z rodziną i kotem, musisz sobie odpowiedzieć na kilka bardzo ważnych pytań. Nawet nie wiesz, jak wiele może od nich zależeć. W końcu statystyczny Polak kupuje nieruchomość tylko dwa razy w życiu! Głupio byłoby zamieszkać w miejscu, które tak naprawdę do nas nie pasuje, prawda?

Jak dobrze siebie znasz?

To tylko pozornie łatwe pytanie. Ludzie często nie wiedzą, co lubią, w jakim otoczeniu chcieliby przebywać, gdzie widzą siebie za kilkanaście lat. A przecież w domu spędzamy większą część życia. To tutaj spotykają nas najlepsze rzeczy. Tutaj relaksujemy się po pracy i tworzymy rodzinę. Jeśli mieszkamy w miejscu, które nie wzbudza pozytywnych emocji, kojarzy się ze stresem, złą okolicą, zagrzybionymi ścianami i trudnymi sąsiadami, to jak mamy być w takim miejscu szczęśliwi? Dom to często fundament, na którym najczęściej budujemy wszystko, co ważne. Warto więc dobrze się zastanowić, gdzie chcemy zapuścić korzenie.

ID-10050011

Kocham to, co lubię.

Czy lubisz piękne apartamenty, czy może jednorodzinne domki? Nie zaśniesz bez szumu morza, czy do odpoczynku potrzebujesz wielkomiejskiego zgiełku? Tęsknisz za ciepłymi klimatami w stylu „country”, a może ciągnie cię do zimnych i nowoczesnych loftów?

Od tego powinieneś zacząć myślenie o mieszkaniu. To musi być miejsce, które będzie częścią ciebie. Tu masz być szczęśliwy.

Chłodna kalkulacja też się przyda.

Niestety, człowiek nie żyje samymi marzeniami. W pewnym momencie trzeba zejść na ziemię i chłodnym okiem przekalkulować stan finansów. Istnieje kilka naprawdę korzystnych możliwości zdobycia upragnionego mieszkania. Zanim ruszysz na poszukiwania nieruchomości, poczyń pierwsze obliczenia: ile masz na koncie, czy uda ci się uzbierać na wkład własny, czy będziesz musiał zwrócić się do banku po kredyt? Warto rozważyć inne fundamentalne kwestie. Jak dużą chcesz mieć rodzinę? Czy planujesz jej powiększenie? Myślisz o zmianie pracy, co być może odbije się na twoich finansach? Stać cię na remont, czy może jesteś w stanie przeprowadzić go samodzielnie? Jeśli nie, to powinieneś się skupić na mieszkaniach gotowych pod klucz.

Dzięki tym rozważaniom będziesz wiedzieć, na jakie lokum możesz sobie pozwolić i nie stracisz czasu na oglądanie inwestycji, które są poza twoim zasięgiem. Wiele osób kontaktuje się z doradcą kredytowym, który na podstawie wysokości twoich zarobków oraz wydatków wyliczy maksymalny pułap pożyczki do uzyskania w banku i oszacuje miesięczną ratę.

Pośrednik? Doskonały pomysł!

Wciąż zbyt mało osób wie, że z pośrednikiem można więcej. Obalmy więc stereotypy i pokażmy jak jest naprawdę. Osoby, które nawiązały współpracę z agencją nieruchomości mają o wiele większą szansę znaleźć idealne mieszkanie, niż te, które poszukują go na własną rękę. Klient ma po swojej stronie sprzymierzeńca, który zrobi wszystko, by przeprowadzić go od początku do końca przez zawiły proces kupna lokum. Pomoże, doradzi i uchroni przed kosztowną wpadką. Sprawdzi stan nieruchomości, upewni się, czy nie ma wad prawnych, czy nie jest zadłużone oraz zweryfikuje wiarygodność dewelopera lub sprzedającego. Wszystko, co niesie ze sobą niebezpieczeństwo podczas kupna mieszkania, będzie na głowie pośrednika. A ty będziesz mógł spać spokojnie i śnić o nowym domu.

Co więcej, najlepsze biura nieruchomości nie pobierają prowizji od zakupu nieruchomości. Nie dość, że masz po swojej stronie merytoryczne wsparcie, to na dodatek oszczędzasz. Nie kupisz pechowego mieszkania i nie będziesz żałować, że zainwestowałeś pieniądze w kota w worku. Historii o niezadowolonych i rozczarowanych klientach są setki. Naprawdę, nie musisz do nich dołączać.

ID-10067957

Mieszkać czy zarabiać?

Nie wszyscy kupują mieszkanie z myślą o wprowadzeniu się do niego. Są też tacy, którzy chcą na nim zarobić. To równie kusząca i popularna opcja. Lata mijają, gospodarka walczy z kryzysem, a wciąż mieszkanie jest jedną z najbardziej pożądanych rzeczy, dzięki której czujemy się bezpieczni, zasobni i wiarygodni w oczach banku. Własny dom to nadal wielka wartość. Czemu by na niej nie skorzystać?

Jeżeli zakładasz, że w przyszłości nowo zakupione M zacznie na ciebie zarabiać, dobrze przyjrzyj się nowoczesnym apartamentom. Piękne i dopieszczone lokale o podwyższonym standardzie dłużej utrzymają swoją wartość, niż mieszkania z wielkiej płyty, które być może za kilkadziesiąt lat w ogóle nie będą istnieć. Mało kto o tym mówi głośno, ale wielkie blokowiska, które pamiętają czasy PRL-u, powoli tracą datę przydatności…

Równie atrakcyjne są kamienice w centrum miasta. Starówka zawsze będzie przyciągać osoby spragnione mieszkania w historycznej części miasta. Tego tylu lokale nawet za 100 lat będą stać i stanowić cenną wartość samą w sobie. Jeśli już inwestować, to porządnie.

Tylko spokojnie!

Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, zwłaszcza podczas zakupu mieszkania, na które pójdą prawdopodobnie wszystkie twoje życiowe oszczędności. Jeśli zależy ci na czasie, kolejny raz uratuje cię pośrednik. Posiada on dostęp do specjalistycznego systemu informatycznego, dzięki któremu masz dostęp do baz danych wszystkich wiodących biur nieruchomości w okolicy. W jednej chwili zyskujesz pewność, że znajdziesz ofertę idealnie dopasowaną do twoich potrzeb. 

Nowe czy używane?

To kolejny ważny punkt procesu kupna mieszkania, od którego wiele będzie zależeć. Jednak o tym przeczytasz w kolejnej części naszego cyklu…

Autor: Piotr Zwoliński Dyrektor Zarządzjaqący Pepper House

Pepper House w liczbach (dane za rok 2017)

Liczba Klientów:

11 400

Ilość transakcji:

1 000

Odbytych spotkań:

12 000

Nasi doradcy:

50

Nasze oddziały:

2

Pepper House jest nowoczesnym i kompleksowym biurem nieruchomości założonym przez praktyków rynku z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i finansów. Przedmiotem naszej działalności jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, a także ich zakup oraz sprzedaż na własny rachunek. Dzięki temu mamy gruntowną wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań Klientów oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Pośredniczymy w transakcjach zakupu, sprzedaży i wynajmu wszelkiego rodzaju nieruchomości na terenie Trójmiasta i okolic.

Ta witryna wykorzystuje Cookies czy rozumiesz, że jest to ok? Rozumiem